shogi kanji BL
NÁŠ SHOGI PŘÍBĚH

O nás a historie hry shogi

Náš (láskyherní) příběh

Jsme dva nadšenci hry Shogi, kteří tuto úžasnou hru objevili úplnou náhodou v roce 2010. Hra is nebyla u nás příliš známá, a tak jsme se na začali účastnit deskoherních a japonských akcí v České republice, kde hru učíme a předvádíme. Abychom výuku šógi usnadnili a urychlili, navrhli jsme a začali vyrábět vlastní verzi, která kombinuje japonské znaky kandži a šipky.

Shogi playing

jak plynul čas...

Většina herních sad byla bohužel označena pouze japonskými znaky (kandži) bez pomocných šipek. Vytvořili jsme naši první sadu z kartonu, abychom se pokusili sami naučit pravidla šógi. Pak se nám hra zalíbila natolik, že jsme vyrobili první dřevěnou sadu, kterou jsme ukázali našemu okolí a naučili ostatní kolem sebe pravidla. Všem se hra líbila a chtěli, abychom ji pro ně také vyrobili. To už byl jen malý krůček k tomu, abychom začali nabízet Shogi po celém světě. Jsme rovněž spoluzakladateli České asociace Shogi.

2010

Zajímavý článek z oblasti IT

Jednoho dne Filip četl článek o umělé inteligenci, která porazila nejlepšího hráče šógi. Západní šachy jsme znali, ale co jsou Shogi? A proč jsme o této tradiční hře nikdy neslyšeli?

2011

Naše první sady shogi

Zamilovali jsme se do Shogi a taky jeden do druhého. První verzi našich japonských šachů jsme vyrobili laserem a každý kámen ručně lepili. Zkompletovali jsme 20 herních sad a nevěděli jsme, jestli se nám je podaří všechny prodat, odhad byl pár let, ale byla to zábava, takže nám to nevadilo.

2012

Japonské a deskoherní akce

Oslovil nás Animefest v Brně, že šógi tam zná každý, ale prakticky nikdo je neumí hrát. Pozvání jsme přijali a byli jsme součástí programu, kde řada japonských nadšenců vykoupila všechny naše sady během chvilky a všichni se chtěli naučit pravidla hry. Pak jsme se začali pravidelně účastnit mnoha dalších skvělých festivalů po celé zemi, o kterých jsme do té doby neměli ani tušení.

2015

Pozvali nás do Japonska!

Byli jsme vybráni do japonského programu Plzeň 2015, Evropské město kultury. Z tohoto důvodu nám byla nabídnutá cesta do Japonska, kde jsme se zaměřili především na poznávání japonské kultury, zejména všeho, co se týkalo hry šógi. V japonské asociaci Shogi a ve městě Shogi - Tendo jsme získali podstatnou zpětnou vazbu na naše sady, což nám pomohlo v dalším rozvoji.

2016 Vzali jsme se a založili rodinu! ❤️

2020

Úspěch na kickstarteru

Potřebovali jsme zafinancovat lepší nástroje pro větší a kvalitnější výrobu našich herních kamenů Shogi. Díky řadě lidí, kteří se zapojili do crowdfundingu na stránkách Kickstarter, jsme viděli, že náš záměr má smysl, a vznikla tak čtvrtá verze herních sad Shogi. 

SOUČASNOST

Inspirujeme ostatní a stáváme se slavnými

Náš jedinečný přístup ke hře Shogi upoutal pozornost mnoha lidí, a to nám opravdu lichotí. Naším cílem zůstává šířit tuto skvělou hru do celého světa, a pokud se rozhodnete jít stejnou cestou jako my, nekopírujte prosím naše nápady, design ani materiály za našimi zády. Když slušně požádáte, rádi vám poskytneme vše, co bude v našich silách.

Naše putování s japonskými šachy se stále posouvá k novým výšinám. Pojďte s námi hrát, učit se a sdílet radost ze hry Shogi!

Shogi varianty

Šógi existují v mnoha variantách. Kromě tradičních japonských znaků (sady s 1-kanji a 2-kanji znaky), existuje i verze s mezinárodními symboly.

2-kanji                              1-kanji

Čistě mezinárodní verze se těžko shání a navíc ztrácí své orientální kouzlo. Zkombinovali jsme proto japonské znaky s mezinárodními symboly, aby hra byla přístupná a zároveň zajímavá.

Tuto verzi nebylo možné nikde najít. Jedná se o náš originální nápad, který kombinuje oba typy značení, je srozumitelná začátečníkům a zároveň i profesionálům, kteří hrají šógi pouze v japonštině.

Shogi jsou podobné klasické hře šachy, ale celkově se hra výrazně liší. Hlavním specifikem je opětovný návrat zajatých figur ("pravidlo vkládání"), což činí hru poutavější a umožňuje nečekaný obrat. Další změnou je povyšování téměř všech kamenů. Herní kameny se stávají silnějšími a činí hru ještě o řád zajímavější (blíže vysvětleno v pravidlech hry). Noví hráči, kteří nikdy předtím nehráli šachy, se díky našemu zjednodušenému značení mohou dobře zorientovat během dvou nebo tří partií. Zkušený šachista se to může naučit ještě dříve. Je to skutečně hra vhodná jak pro profesionály, kteří hledají nové výzvy, tak pro úplné začátečníky.

Historie hry Shogi

Přesný původ šógi není znám, ale pravděpodobně se hra vyvinula z čínských šachů, které v době vlády Nary (710-794) obdržel císařský velvyslanec. Mezi japonskou šlechtou se staly šachy populární v období Heian (794-1185), kdy se japonské hlavní město přestěhovalo z Nary do Kjóta.

Slovo "šógi" znamená "hra generálů", což je odvozeno od slova "šógun" neboli "nejvyšší vojenský velitel".

Císař formálně jmenoval šóguna, který vládl mocným a často vzpurným samurajům. Skutečnou moc v celé říši měl šógunát. Dalším významným obdobím v dějinách šógunátu je přerušení vlády císaře Muromačiho (1333-1568) rodem dědičných šógunů Ašikaga v hlavním městě Kjótu. V této době byla nejoblíbenější verzí Dai-šógi (velké šógi, hrané na herním poli 13 x 13 nebo 15 x 15), na rozdíl od Chu-šógi (střední šógi) a Šó-šógi (malé šógi). Koncem tohoto období dosáhly vrcholu popularity malé šógi, které se hrály na herní ploše 9 x 9, protože převzalo tři hlavní figury z oblíbené střední verze šógi: střelce, věž a opilého slona (Sui-zo). Opilý slon byl pak odstraněn, protože měl schopnost povýšit na císaře, což se císaři Go-Nara (1526-1557) nelíbilo.

Původ pravidla opětovného návratu ukořistěných herních kamenů není znám, ale pravděpodobně bylo zavedené v 16. století. V té době měli zajatí vojáci dvě možnosti, buď popravu, nebo návrat do bitvy za stranu nepřítele.

Moderní hra shogi se vyvinula z verze šó-šógi (malé šógi). Pravidla byla oficiálně stanovena a přesně formulována na začátku období Edo (1600-1868; Edo je dřívější název Tokia).

Staňte se hráčem shogi

Federace Evropských Asociací Shogi

Japonská Shogi Asociace

Česká Asociace Shogi

81dojo – Shogi online